PL EN
12.10.2021

Stomatologia

Choroby jamy ustnej są najczęściej występującymi schorzeniami psów i kotów. Brzydki zapach z pyszczka, zaczerwienione dziąsła czy osad na zębach nie są czymś „normalnym”, choć zdarzają się u zdecydowanej większości naszych podopiecznych. Dlatego niezwykle istotne jest regularne przeprowadzanie profilaktycznego zabiegu stomatologicznego.

Z powodu chorób jamy ustnej cierpią nie tylko nasi czworonożni podopieczni, ale również zwierzęta nieudomowione. To co jeszcze je łączy, to zwykle cierpienie w ciszy. Psy i koty borykające się z chorobami jamy ustnej prawie nigdy nie pokazują bólu, choć przecież ich zęby potrafią boleć tak samo jak nasze. Dlatego odpowiedzialność za komfort ich życia spoczywa na opiekunach oraz lekarzach weterynarii, którzy pomogą wyłapać oznaki rozwijającej się choroby. Pierwszymi symptomami zwykle są:

  • osad nazębny
  • zapalenie dziąseł
  • brzydki zapach z pyszczka.

Kamień nazębny to w rzeczywistości zmineralizowana płytka bakteryjna, czyli, mówiąc najprościej, cała masa bakterii, które każdego dnia wraz z wdychanym powietrzem, przełykaną śliną, drogą naczyń krwionośnych atakują inne narządy – nerki, serce, płuca, czy wątrobę. Nie jest to więc defekt urody, ale ogromne zagrożenie, szczególnie dla pacjentów starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Z kolei stan zapalny dziąseł może doprowadzić m.in. do rozwoju choroby przyzębia, a w jej skutku bólu i utraty zębów. Nieprzyjemny zapach z pyszczka może być symptomem również innych poważnych chorób, ale w pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczyny związane z jamą ustną. Bardzo rzadko zdarza się, aby pacjenci dotknięci chorobami jamy ustnej odmawiali przyjmowania pokarmów, mimo że schorzenia te są zwykle bardzo bolesne.

 

Autor:
Dr. n. wet. lekarz weterynarii Agnieszka Bartoszewicz
SKVet Klinika Weterynaryjna

Nie czekaj!

Zarejestruj się online

Rejestracja

Umów się na wizytę

image/svg+xml 791 998 999
Cookies menadżer