PL EN
27.4.2019

Jak karmić jaszczurki?

Co zrobić, aby nasza jaszczurka była zdrowa i silna? Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednie warunki hodowli: temperaturę, wilgotność, prawidłowe oświetlenie, sposób podawania wody i pokarmu oraz terrarium o wymaganych wymiarach. Wszystkie te czynniki muszą jak najlepiej imitować warunki w środowisku naturalnym danego gatunku. Jeśli decydujemy się na zakup jaszczurki pamiętajmy o wcześniejszym zgłębieniu informacji na jej temat, aby stworzyć dla niej jak najlepsze warunki i zapewnić bezpieczeństwo. Pamiętać również należy, aby stale kontrolować ich zdrowie.

Uwaga! Informacje w artukule mają charakter ogólny i każdy gatunek ma swoiste wymagania. Przez zakupem należy koniecznie zapoznać sie jego charakterystyką.

Gady nie pokazują wczesnych objawów choroby. Jeśli zauważymy znaczne pogorszenie zdrowia oznacza to że gad choruje już od dawna i jego stan jest ciężki. Nie dopuść do tej sytuacji, badaj swojego gada okresowo.

 

Zagorzali wegetarianie

Aby dieta była urozmaicona powinna uwzględniać rośliny zielone, owoce oraz warzywa. Pamiętać należy, iż ze względu na charakterystyczną budowę układu pokarmowego jaszczurek roślinożernych ich pokarm musi być bogaty we włókno oraz zawierać umiarkowaną ilość białka i tłuszczy. Częstym błędem w ich żywieniu jest podawanie pokarmu bogatego w węglowodany, tak chętnie zjadanego przez naszych milusińskich, bo kto z nas nie lubi zjeść od czasu do czasu czegoś słodkiego. Zbyt duża ilość węglowodanów w diecie powoduje przyspieszenie procesów fermentacji w układzie pokarmowym oraz doprowadza do silnego zgazowania. Nie wolno zapomnieć o innych składnikach odżywczych takich jak witaminy i minerały, które wpływają na prawidłowy rozwój i są odpowiedzialne za wszystkie procesy metaboliczne organizmu.

Zapamiętaj!

 • Układ pokarmowy młodych jaszczurek nie jest jeszcze przystosowany do wydajnego przetwarzania włókna, dlatego ich pokarm powinien zawierać mniej włókna niż dla osobnika dorosłego.
 • Stosunek wapnia do fosforu w pożywieniu powinien wynosić 2:1 - ma to ogromne znaczenie dla prawidłowej budowy kośćca. Warto wykonywać kontrolne badania krwi w celu weryfikacji poziomu tych minerałów w organizmie.
 • Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Nie stosujmy jedynie jednej karmy komercyjnej. Stosowanie tzw. monodiety wpływa negatywnie na zdrowotność jaszczurki.
 • Wszystkie rośliny podawane gadom muszą być wolne od zanieczyszczeń, pestycydów, nawozów.
 • Jedynym źródłem białka są rośliny, dlatego ich udział w dawce żywieniowej powinien być znaczny. Niedobór białka w pokarmie zaburza wzrost i rozwój.
 • Wskazane do skarmiania są kiełki nasion, zawierają większą ilość witamin niż rośliny dojrzałe. To świetny sposób na szybki zastrzyk witaminowy.
 • Uwaga na rośliny zawierające szczawiany tj: kapusta pekińska, szczaw, szpinak, szczypiorek, rabarbar, gruszka, fasola, natka pietruszki i wiele innych. Utrudniają one wchłanianie wapnia, magnezu i pierwiastków śladowych, co zaburza rozwój kośćca. Lucerna również zawiera znaczne ilości szczawianów,ze względu na ten fakt, pomimo świetnego źródła białka, powinna być podawana w umiarkowanej ilości.

 

Gatunek Wiek Preferencje pokarmowe Dodatki
Legwan zielony Młode osobniki Zielone części roślin
Zawartość białka 22-26%.
Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Dorosłe osobniki 80% zielone części roślin.
20% owoce i warzywa.
Zawartość białka 15-17%
Biczogon afrykański Młode osobniki Głównie pokarm zwierzęcy - owady, również zielone rośliny. Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Dorosłe osobniki Głównie pokarm roślinny.
Od czasu do czasu owady.

 

Mięsożercy

Ich podstawowe wymagania żywieniowe obejmują pokarm składający się z bezkręgowców, małych gryzoni, ptaków, jaj. Wymagają one diety bogatej w białko, ubogiej we włókno i o umiarkowanej zawartości tłuszczu.

 • Drobne gryzonie, ptaki muszą zostać zabite przed podaniem naszemu pupilowi. Unikamy w ten sposób urazów w wyniku pogryzienia.
 • Pokarm mrożony należy odmrozić i ogrzać przynajmniej do temperatury pokojowej. Nie należy odmrażać pokarmu zanurzając go w ciepłej wodzie, ponieważ umożliwi to szybki wzrost bakterii.
 • Zdobycz należy posypać dodatkiem witaminowo-mineralnym. Stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić 2:1.
 • Zbyt duża ilość pokarmu bogatobiałkowego doprowadzi do uszkodzenia nerek oraz otyłości gada.
 • Nigdy nie podawaj karmy kociej czy psiej - doprowadzi to do uszkodzenia nerek i silnych niedoborów mineralno-witaminowych.
 • Pamiętaj, nie podawaj nigdy surowego białka jaja. Zawiera ono awidynę-antagonistę biotyny, co powoduje problemy skórne.
 • Owady karmowe - nowo zakupione owady należy przełożyć do nowego pojemnika, a następnie podawać im pokarm bogaty w składniki odżywcze, witaminy i minerały przez co najmniej 1-2 dni. Dzięki temu zabiegowi karmówka będzie bardziej wartościowa.

 

Gatunek Wiek Preferencje pokarmowe Dodatki
Waran stepowy Młode osobniki Owady (dostosowane do wielkości jaszczurki), ślimaki, dżdżownice. Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Dorosłe osobniki Głównie bezkręgowce.
1-2 razy w miesiącu jaja lub drobne gryzonie.
Teju argentyński Młode osobniki Głównie owady. Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Dorosłe osobniki Głównie bezkręgowce.
1-2 razy w miesiącu jaja lub drobne gryzonie.

 

Wszystkożercy

Potrzebują dobrze zbilansowanej diety, obfitującej zarówno w pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Osobniki tolerują większą ilość białka niż jaszczurki roślinożerne, jednak jego nadmiar uszkadza nerki. Przy żywieniu tego typu osobników powinniśmy żyć zgodnie ze słowem UMIAR. Nie możemy w sposób radykalny podawać albo pokarmu zwierzęcego albo pokarmu roślinnego. Te dwa typy odżywiania muszą się nawzajem przeplatać i uzupełniać.

 

Gatunek Wiek Preferencje pokarmowe Dodatki
Agama brodata Młode osobniki Owady
Pokarm roślinny: do 4 miesiąca 10%
od 4 mc 30%
od 1 roku 50%
od 1,5 roku 80%
Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Dorosłe osobniki 50-80% pokarm roślinny, owady.
Gekon orzęsiony Owady, owoce zmiksowane, pyłek pszczeli, miód. Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Felsuma madagaskarska Głównie owady.
Dodatek pokarmu roślinnego: owoce, musy.
Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.
Kameleon jemeński Głównie owady.
5-30% pokarm roślinny, kwiaty.
Wzbogacać pokarm sepią lub wapniem.

Podawać preparaty witaminowe.

Pamiętaj! Kameleony nie piją z miski- wodę podajemy ze skraplacza lub montujemy w terrarium wodospad!

 

Pamiętaj

Młodsze zwierzęta oraz ciężarne samice karmimy częściej niekiedy nawet 2-3 razy dziennie. Starsze osobniki rzadziej około 3 razy w tygodniu (zależy od gatunku jaszczurki oraz rodzaju pokarmu).

 

Autor:
lek. wet. Aneta Skwara
SKVet Klinika Weterynaryjna

Nie czekaj!

Zarejestruj się online

Rejestracja

Umów się na wizytę

image/svg+xml 791 998 999
Cookies menadżer