PL EN
14.4.2019

Szczepienie fretek

Nosówka

Nosówka to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych u fretek. Aby ochronić je przed zachorowaniem, obowiązkowo musimy zaszczepić je przeciwko CDV- wirusowi nosówki. Choroba ta najczęściej przenoszona jest drogą kropelkową przez zarażone zwierzęta. Najbardziej narażone na zakażenie są fretki żyjące razem z psami, jak i fretki wychodzące na zewnątrz. Jednak nawet fretki przebywające tylko w domu nie mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wirus nosówki może być przenoszony na butach, odzieży, przedmiotach codziennego użytku. Choroba ta jest wysoce zakaźna i zaraźliwa, wykazuje wysoki odsetek śmiertelności. Do pierwszych objawów zalicza się: zaczerwienienie spojówek, wysypkę, anoreksję, katar, wymioty, czy biegunkę. Następnie dochodzi do poważnych zaburzeń układu oddechowego, zapalenia płuc, jak również mogą pojawić się objawy neurologiczne, w postaci drżenia mięśni, porażenia kończyn. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że choroba przybiera głównie postać nadostrą, co oznacza przebieg bezobjawowy i 100% śmiertelność. W obliczu tak poważnych konsekwencji warto fretkę zaszczepić przeciwko nosówce.

 

Wścieklizna

Każda fretka powinna zostać zaszczepiona przeciwko wściekliźnie. Choroba ta jest wysoce niebezpieczna i powoduje śmierć w ciągu 4-5 dni. Wirus przenika do ośrodkowego układu nerwowego, a następnie uszkadza mózg. Choroba postępuje etapami i w początkowych stadiach może być niezauważalna. Fakt ten stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia samych właścicieli w momencie pogryzienia przez zwierzę, ponieważ wirus przenosi się poprzez kontakt ze śliną chorego. Choroba jest nieuleczalna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt i kończy się śmiercią. Objawy tej choroby to: zmiana zachowania, niepokój, niedowład mięśni, porażenie kończyn tylnych. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla fretek wychodzących oraz wyjeżdżających za granicę, zalecane również u fretek domowych.

 

Tabela szczepień

Kolejność szczepień Wiek fretki Choroba na którą szczepimy
I 8 tygodni Nosówka
II 10-12 tygodni Nosówka
III 12 tygodni Wścieklizna
IV Po roku od ostatniej dawki Nosówka
Co roku Wścieklizna
Kolejne dawki Co dwa lata Nosówka

 

Pamiętaj

Obecnie na rynku brak szczepionek zarejestrowanych dla fretek, dlatego w celu ich ochrony stosowane są szczepionki przeznaczone dla szczeniąt. Po każdej szczepionce istnieje ryzyko działań ubocznych, nie tylko u fretek, dlatego zalecamy 30 minutową obserwacje tuż po szczepieniu w klinice.

 

Autor:
lek. wet. Aneta Skwara
SKVet Klinika Weterynaryjna

Nie czekaj!

Zarejestruj się online

Rejestracja

Umów się na wizytę

image/svg+xml 791 998 999
Cookies menadżer