PL EN
1.4.2019

Szczepienie królików

Skuteczne zapobieganie oraz zwalczanie chorób zakaźnych królików zapewniają szczepienia ochronne. Dzięki nim organizm królika wytwarza przeciwciała oraz swoiste limfocyty T, usprawniając tym samym walkę z patogenem. Większość przeciwciał jest przekazywana potomstwu jeszcze podczas życia płodowego za pośrednictwem łożyska, pozostała część za pośrednictwem siary w okresie postnatalnym (po urodzeniu). W związku z tym nie należy zbyt wcześnie odsadzać młodych królików od matki.

 

Choroby, na które możemy szczepić królika:

Silnie zakaźna i zaraźliwa choroba, przebiegająca z silnym obrzękiem błon śluzowych w okolicach otworów ciała. Przyczyną zakażenia jest Leporipoxvirus, patogenny tylko dla królików. Zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu zakażenia pełnią owady krwiopijne- komary, muchy, pchły. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt bezpośredni z chorym królikiem lub pośrednio przez zakażony pokarm.

Głównym objawem choroby jest pojawienie się guzków, o sinym zabarwieniu, w okolicy oczu, uszu, głowy, narządów rodnych, silny obrzęk powiek i gorączka. Choroba kończy się śmiercią w ciągu 2 tygodni od pierwszych objawów. Ponadto Króliki chore należy niezwłocznie poddać eutanazji oraz utylizacji, ponieważ stanowią one źródło zakażenia.

Wirusowa krwotoczna choroba królików jest silnie zakaźną i zaraźliwą chorobą wywołaną przez wirusa RHD. Charakteryzuje się szybkim przebiegiem oraz wysoką śmiertelnością dochodzącą nawet do 100% zakażonych. Do zakażenia głównie dochodzi poprzez kontakt ze śliną oraz wyciekiem z nosa chorych królików, jak również poprzez kontakt z ozdrowieńcami, nosicielami. Wirus może być przenoszony przez owady krwiopijne, a także ludzi ci czy inne zwierzęta. Szczególnie podatne na zakażenie są króliki ras mięsnych, angory oraz wszystkie króliki powyżej 2 miesiąca życia.

Choroba manifestuje się silną dusznością, pienistym lub krwistym wyciekiem z nozdrzy oraz pyszczka. Śmierć następuje w ciągu 2 dni. Choroba jest nieuleczalna i wymaga wykonania eutanazji chorego zwierzęcia.

Zakaźna i zaraźliwa choroba wywoływana przez wirus RHDV2 będącego wariantem wirusa RHD. Do zakażenia może dojść już u kilkutygodniowych królików. Zjadliwość wirusa RHDV2 jest mniejsza od wirusa RHD, pomimo tego śmiertelność wynosi nawet do 70% wszystkich zakażonych. Wirus może być przenoszony na przedmiotach codziennego użytku, butach, ubraniach. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt bezpośredni z chorym królikiem.

Objawy tej choroby są niespecyficzne, królik staje się osowiały, traci apetyt, przez co choroba jest trudna w szybkim diagnozowaniu. Choroba trwa dłużej w porównaniu do RHD i kończy się śmiercią w przeciągu 9 dni.

 

Pamiętaj

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku, o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt Myksomatoza oraz Wirusowa krwotoczna choroba królików podlegają obowiązkowi rejestracji.

 

Tabela szczepień

Wiek królika Sytuacja Program szczepień Odporność
4 tygodnie Duże zagrożenie zakażenia Szczepienie na myksomatozę po 10 tygodniach szczepienie na myksomatozę oraz pomór króliczy typ 1 Pojawia się po 10 dniach i trwa przez 6 miesięcy
Zagrożenie zakażenia Szczepienie przeciwko pomorowi króliczemu typu 2 Pojawia się tydzień po szczepieniu
5 tygodni Zagrożenie zakażenia Szczepienie przeciwko pomorowi typu 1 oraz myksomatozie Pojawia się po 3 tygodniach oraz utrzymuje się przez rok
6-10 tygodni Zagrożenie zakażenia Szczepienie na myksomatozę oraz pomór króliczy typ 1 po 1 miesiącu powtórka szczepienia Pojawia się po 10 dniach i trwa przez 6 miesięcy

 

Autor:
lek. wet. Aneta Skwara
SKVet Klinika Weterynaryjna

Nie czekaj!

Zarejestruj się online

Rejestracja

Umów się na wizytę

image/svg+xml 791 998 999
Cookies menadżer