PL EN
1.5.2019

Wiosna przyczyną zatruć

Wiosna to piękna pora roku! Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, drzewa i łąki zazieleniają się, a zwierzęta budzą się z zimowego snu. Aż chce się żyć! Czas zadbać o nasze ogrody, domostwo, czas rozpocząć tzw. “wiosenne porządki”. I tu pojawia się problem! Z szaf wyciągamy detergenty, preparaty na mrówki i inne owady, środki na gryzonie. A no i jeszcze ogródek, jakiś nawóz, preparat na mszyce, też by się przydały, i te paskudne KLESZCZE, to wszystko trzeba wytępić! Tak mało czasu, a tyle roboty wokół. Przede wszystkim do prac porządkowych musimy podejść na spokojnie, z głową. Wszystkie preparaty do dezynfekcji, deratyzacji, czy do dezynsekcji mają nam pomóc w zwalczaniu tego, co niemile widziane, ale też mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszych zwierząt. To właśnie wiosną odnotowujemy największy odsetek zatruć wśród zwierząt. Jak wygląda pierwsza pomoc przy zatruciach, czym zwierzę może się zatruć? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć.

 

Co to właściwie jest trucizna?

Trucizna to dowolna substancja w postaci gazu, cieczy czy ciała stałego, która w wyniku kontaktu z organizmem zaburza jego procesy fizjologiczne. Innymi słowy, wszystko, z czym organizm ma do czynienia może być trucizną, to jednak w jaki sposób wpływa ona na organizm uzależnione jest od dawki np: jakaś substancja może w minimalnych dawkach działać na organizm korzystnie, natomiast w momencie przekroczenia dawki maksymalnej staje się dla organizmu toksyczna. Przykładowo suplementacja witaminy D3 usprawnia układ kostny, układ krążenia oraz układ nerwowy, poprawiając samopoczucie. W przypadku jednak, kiedy przekroczymy maksymalny poziom dozwolony witaminy D3 w organizmie, działa ona toksycznie wywołując biegunki, wymioty, bóle głowy, nadmierne zmęczenie.

 

Istotne informacje

Podejrzewając zatrucie, musimy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Jakie zwierze uległo zatruciu: gatunek, wiek, masa ciała, rasa
 • Czy zwierzę coś zjadło? Co to mogło być?
 • Czy był w domu remont? Kiedy?
 • Czy zwierzę miało kontakt z detergentami, preparatami do dezynsekcji lub deratyzacji? Kiedy?
 • Kiedy zwierzę miało kontakt z podejrzaną substancją?
 • Czy w domu są rośliny trujące? Czy zwierzę je spożyło? Kiedy?
 • Czy występują objawy? Jeśli tak, to od kiedy i jakie?
 • Czy były ostatnio podawane jakieś leki, preparaty na kleszcze, czy zwierzę było kąpane? Jeśli tak, to kiedy i jakie preparaty były stosowane?

 

Pierwsza pomoc przy zatruciach

Moje zwierzę coś zjadło

 • Postaraj się ustalić co mogło spożyć zwierzę i w jakiej ilości.
 • Ustal, ile czasu minęło od spożycia nietypowej substancji.
 • Czy substancja była żrąca?
 • Oceń stan zwierzęcia: Czy ma świadomość? Czy oddycha i w jaki sposób? Czy jest blade? Czy ma objawy neurologiczne? Czy zwierzę jest zimne/ zbyt ciepłe?
 • Zadzwoń do lekarza weterynarii, udzielając wszystkich niezbędnych informacji

Dekontaminacja w zatruciach drogą pokarmową

Jeśli od czasu zjedzenia substancji nie minęły 4 godziny i substancja nie była żrąca - wywołujemy wymioty. Im więcej czasu minie od zjedzenia trucizny, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Najprostszym sposobem wywołania wymiotów jest podawanie do pyska wody utlenionej w dawce 1-5ml/kg. Pamiętaj, aby wodę utlenioną rozcieńczyć wodą, ponieważ działa ona drażniąco na błonę śluzową układu pokarmowego. W momencie, kiedy zwierzę nie potrafi zwymiotować, należy natychmiast udać się do kliniki w celu wykonania płukania żołądka.

Aby ograniczyć wchłanianie trującej substancji, przez błonę śluzową jelita podaj swojemu zwierzęciu preparaty adsorbujące (po wywołaniu wymiotów lub przed długą podróżą do kliniki). Do adsorbentów zaliczamy węgiel aktywny. Dzięki silnym właściwościom wiązania dużych cząsteczek trucizny znacznie ogranicza ich wchłanianie, a tym samym ich negatywny wpływ na organizm. Węgiel aktywny jest substancją obojętną, nie ulegającą wchłanianiu w jelitach w związku z czym jest on usuwany w 100% z organizmu, jego przedawkowanie jest niemożliwe. Możemy jednak przyjąć dawkę około 2 tabletki na 1kg masy ciała zwierzęcia.

 

Zapamiętaj!

Nie wywołuj wymiotów u zwierząt, które nie potrafią wymiotować tj.: królik, świnka morska, koszatniczka, koń, chomik, myszoskoczek, szynszyla, mysz. Szczury potrafią wymiotować, jednak wywoływanie u nich wymiotów jest bardzo niebezpieczne, gdyż możemy doprowadzić do zachłystu. Nie wywołuj wymiotów u szczura!

Nie wywołuj wymiotów u zwierząt nieprzytomnych, podczas drgawek, paraliżu lub jeśli trucizna jest żrąca.

Toksyczna substancja na powierzchni skóry

 • Postaraj się sprawdzić, jaka substancja jest na powierzchni skóry twojego pupila.
 • Zwróć uwagę, jakie objawy ma zwierzę.

Dekontaminacja w zatruciach drogą pokarmową

Pamiętajmy, że skóra ma bardzo dobre właściwości chłonne, dlatego, kiedy nasze zwierzątko ma kontakt z trucizną znajdującą się na jej powierzchni, przechodzi ona do organizmu w sposób transdermalny. Stanowi to bardzo duże zagrożenie dla całego organizmu i może wpływać negatywnie działanie poszczególnych jego układów.

Podstawowym i najłagodniejszym objawem jest zaczerwienienie skóry lub wysypka (objawy alergiczne). W takiej sytuacji należy zwierzątko dokładnie umyć dużą ilością wody. Najlepiej podczas mycia zastosować dodatkowo środki łagodnie neutralizujące substancje w postaci szamponów specjalistycznych dla odpowiedniego gatunku zwierząt. Niestety niektóre związki po kontakcie ze skórą mogą powodować objawy neurologiczne, pokarmowe, oddechowe i inne. W takiej sytuacji trucizna wniknęła już do organizmu i wpłynęła negatywnie na poszczególne narządy. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest jak najszybsze przyjechanie do kliniki weterynaryjnej w celu ratowania życia, samo zlikwidowanie substancji z powierzchni skóry, nie pomoże przy tak zaawansowanych objawach.

 

Zapamiętaj!

Kupując środki przeciwkleszczowe, upewnij się, co jest substancją czynną. Niektóre zwierzęta są wrażliwe na pewnego rodzaju środki. Jeśli jesteś posiadaczem kota, zwracaj uwagę, aby preparaty przeciwkleszczowe dla kota lub zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu nie zawierały permetryny.

Permetryna jest silnie toksyczną substancją dla wszystkich kotowatych, powoduje objawy neurologiczne i może doprowadzić do śmierci. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem królika, zwracaj uwagę czy preparaty na owady stosowane w domu, czy ogrodzie nie zawierają fipronilu - związek wysoce toksyczny, wywołuje objawy neurologiczne i doprowadza do śmierci królików.

 

Jak uchronić moje zwierzę przed zatruciem?

 • Wyprowadzając psa na spacer, ubieraj kaganiec. Kaganiec uchroni waszego psa przed spożywaniem nietypowych substancji na dworze. Przy doborze kagańca kieruj się komfortem twojego pupila. Pamiętaj, aby materiał, z którego jest wykonany nie nagrzewał się, ani nie obcierał pyszczka psa. Kaganiec musi być dostosowany do rozmiarów pyska, aby nie powodował uszkodzeń. W upalne dni najlepiej zastosować kagańce fizjologiczne, aby umożliwić psom ziajanie. W chłodniejsze dni dla miłośników jedzenia podwórkowego można stosować kagańce z siatki.
 • Nie trzymaj w domu roślin trujących. Niektóre rośliny przy kontakcie ze skórą mogą wywoływać reakcje alergiczne. Pamiętać również należy, że naturalnym zachowaniem kotów jest podgryzanie części zielonych roślin, w celu wywołania wymiotów. czytaj dokładnie ulotki preparatów stosowanych w domu. Zobacz, co jest substancja czynną i czy nie jest ona toksyczna dla twojego pupila. Sprawdź jak długo działa dany preparat.
 • Przy pracach garażowych zakręcaj płyny do chłodnic. Glikol propylenowy będący w ich składzie jest chętnie wylizywany przez koty. Substancja ta jest silnie toksyczna i wywołuje objawy neurologiczne oraz uszkadza nerki.
 • Pamiętaj, że nie każdy lek ludzki można stosować u zwierząt. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek substancji upewnij się u lekarza weterynarii, czy nie jest ona toksyczna dla twojego zwierzaka. NIGDY nie podawaj IBUPROFENU (IBUPROM)! Doprowadza on do podrażnienia żołądka, powstawania wrzodów oraz do martwicy nerek, czego konsekwencją jest śmierć. NIE PODAWAJ PARACETAMOLU - lek jest bezwzględnie toksyczny dla kota i względnie toksyczny dla psa. Może doprowadzić do śpiączki, duszności. Dodatkowo dawki ludzkie leków nie odpowiadają dawkom zwierzęcym.
 • Poinformuj lekarza weterynarii, jeśli twoje zwierzę jest na coś uczulone, zawsze na początku wizyty.
 • Nie karm psa ludzkim jedzeniem. Czekolada, winogrona, buraki, surowe ziemniaki są wysoce toksyczne i mogą wywoływać objawy pochodzące z układu nerwowego, pokarmowego i innych.
 • Nie podawaj przeterminowanego jedzenia. Grozi to zatruciem jadem kiełbasianym objawiającym się porażeniem mięśni szkieletowych, zatrzymaniem oddechu i akcji serca.
 • Zamontuj w oknach moskitiery. Uchroni to twoje zwierzę przed ukąszeniem przez pszczoły lub szerszenie. Jeśli jednak doszło do użądlenia, należy delikatnie usunąć żądło, a miejsce ukąszenia wydezynfekuj jodyną.
 • Uważaj, gdzie rozsypujesz trutki na szczury. Nie wpuszczaj zwierzęcia do pomieszczenia, gdzie znajdują się trutki. Spożycie nawet niewielkiej ilości rodentycydów doprowadza do silnego krwawienia.
 • Części roślinne podawaj tylko z pewnego źródła (sklep, swój ogród). Samo przepłukanie roślin pod bieżącą wodą nie gwarantuje usunięcia środków ochrony roślin z ich powierzchni.
 • Nie podawaj roślin zgniłych, o zmienionym kolorze. W tak zmienionych roślinach mogą znajdować się mykotoksyny.

Każdy incydent zatrucia musi być skontrolowany przez lekarza weterynarii. Koniecznie należy wykonać badanie morfologiczne oraz biochemiczne krwi, w celu wykrycia ewentualnego uszkodzenia nerek lub wątroby. Dobrym pomysłem jest podanie kroplówki po kontakcie z trucizną, aby zwiększyć diurezę nerek i przyspieszyć usuwanie substancji z organizmu. Istotne jest również wspomaganie funkcji wątroby za pomocą suplementów.

 

Autor:
lek. wet. Aneta Skwara
SKVet Klinika Weterynaryjna

Nie czekaj!

Zarejestruj się online

Rejestracja

Umów się na wizytę

image/svg+xml 791 998 999
Cookies menadżer